Si të bëni shitje nëse jeni person introvert?

  Nga Denis Gafurri Shtrohet pyetja: “Çka nëse jeni shitës i mbyllur ne vete?” Jeni introvert dhe biseda me të huajt nuk është diçka që e keni shumë për zemër. (më tepër…)
See more

Tendencat globale të reklamave – Tre çështjet kryesore të vitit 2019

Privatësia dhe siguria e markës në një botë programatike, ngadalësimi në rritjen e mediave sociale dhe potenciali reklamues i ofruar nga lojërat dhe podcast-et janë tre temat kryesore që dalin nga një analizë e lexueshmërisë në të gjitha raportet e Global Advertising Trends të këtij viti. (më tepër…)
See more

Jugela Shehaj, pjesë e startup-it botëror Smart Guide

Jugela Shehaj, edhe pse studioi Shëndet Publik, kurrë nuk e la pas dore pasionin e saj për marketingun. Prej një viti e gjysmë ajo po bën Marketingun Digjital të SmartGuide, një Start Up i cili ka marrë përmasa botërore dhe po pëlqehet nga të gjithë. (më tepër…)
See more

Top Startup-et më premtuese për 2020, sipas BM

Nga ecuria e tyre këtë vit dhe dinamika me të cilën janë zhvilluar, Businessmag ju sjell top 6 startup-et, të cilat premtojnë shumë në vitin 2020. Pjesa më e madhe e tyre janë fushën e teknologjisë dhe pritet të ofrojnë shërbime ndërkombëtare. Por, nuk mungojnë kompanitë dinamike lokale. (më tepër…)
See more

Prezantohet Rover Mars 2020

Roveri Mars 2020, i cili do të niset drejt planetit të kuq në 2021, do të kërkojë gjurmë të jetës së hershme atje, por do të hapë edhe rrugën për misione njerëzore. Deklaratën e bënë shkencëtarët e NASA-s ndërsa prezantuan këtë mjet. Roveri është ndërtuar në një dhomë të madhe, sterile, në laboratorin jet propulsion në Pasadena, afër Los Angelos. Pajisjet u testuan me sukses në fund të dhjetorit. (më tepër…)
See more

Menaxherja Brizida Delvina: shërbimi hoteler, një mundësi e mirë për karrierë

“Së pari i shërbehet mikut”, i thotë me buzëqeshje e qetësi Brizida Delvina kamarierit të ri që na shërben në barin e Hotel Colosseo në Tiranë. Ajo është në krye të menaxhimit të këtij hoteli që në ditën e hapjes së tij. Koordinim, organizim, kujdes për klientin e kujdes dhe motivim për dhjetëra punonjës në hotel. Të flasësh me Brizidën për punën e saj, gjendesh duke folur për pasionin e saj. Shërbimi dhe hoteleria, nisin rastësisht e bëhen profesioni i saj më i dashur. Etja për të mësuar e ka ndihmuar, ndërsa ushqimi me dashuri i këtij profesioni ka bërë që sot ajo të ndërtojë një karrierë të tërë në fushën e hotelerisë dhe të jetë e realizuar në fushën e saj profesionale.
See more

Mercedes Vision AVTR, Avatari i panairit të teknologjisë CES

Mercedes Vision AVTR, është padyshim avatari mes tokësorëve, në panairin e teknologjisë në Las Vegas, CES 2020. Prezantimi i automjetit të ri, Mercedes Vision AVTR, është mahnitës. Ajo është e ardhmja që sheh Mercedes Benz në fushën e teknologjisë së automobilëve. Kompania gjermane, i imagjinon makinat e veta si krijesa të gjalla dhe Vision AVTR, e frymëzuar nga filmi fantastiko-shkencor Avatar, është dëshmia më e mirë. (më tepër…)
See more

Twitter me veçori të reja. Ja cili do të jetë ndryshimi i shumëpritur

Kompania do të fillojë të testojë një veçori të re që do t'i lejojë përdoruesit të vendosin kufij mbi personat që ata do të lejojnë t’ju përgjigjen tweet-ve të tyre para se të shtypin dërgo. Veçoria, të cilën kompania planifikon ta testojë gjatë këtij viti, është një nga përpjekjet më të mëdha për të luftuar ngacmimet dhe ofendimet në platformën e saj. (më tepër…)
See more

Një kapitull i ri në fushën e hotelerisë

WHTC20 është e para në një seri të gjatë, që do të mbledhë çdo vit drejtuesë në industrinë e hotelerisë, pronarë & menaxherë hotelesh dhe investitor, për të diskutuar dhe provuar risitë dhe metodat e fundit që mund ti ndihmojnë ata në përmirësimin e veprimtarive të tyre, rritin efikasitetin, ulin kostot, rrisin të ardhurat dhe eksplorojnë tregje të reja për t'u zhvilluar. (më tepër…)
See more

Korça Digital Weekend

  Transformimi dixhital po përfshin sot Industrinë, sipërmarrjen, shërbimet sociale, tregun e punës, jetën komunitare. Teknologjia ka sfiduar cdo fushë të jetës duke krijuar hapësira të pashkelura dhe avantazhe të pakrahasueshme për zhvillim. Koha kërkon INOVACION dhe KREATIVITET për të siguruar konkurrueshmëri. Nëse je një i ri me ambicje, një sipërmarrës, një profesionist apo organizatë që do të bëhesh pjesë e programit të Bashkisë Korçë për të ndërtuar ekosistemin më të favorshëm për nxitjen e inovacionit dhe kreativitet. Nëse ke filluar nje biznes, apo ke një ide biznesi. Nëse do të dish se si mund të punosh nga shtepia si freelancer për tregun global, ashtu si dhjetra vajza dhe djem nga Korca, Nëse do të njihesh me histori frymëzyese suksesi nga vendi dhe bota, Nëse do të njihesh me hapësirat, stimujt dhe lehtesitë që Bashkia Korçë është duke ndërtuar, Atëhere bëhu pjesë e fundjavës më të veçantë të qytetit tonë të bukur,
See more
1 2